Az ArchEnerg Nemzetközi Megújuló Energetikai és Építőipari Klaszter és a Sárrét Metál Klaszter október 30-án rendkívüli közgyűlésén a klaszter történelmében hatalmas jelentőségű döntést hozott: egyesültek. A fúzióval egy új, még erőteljesebb klaszter jött létre, az Archenerg Egyesült Nemzetközi Megújuló Energetikai Gépipari és Építőipari Innovációs Klaszter amely a megújuló energia és a fémipar területén egyaránt jelentős szerepet fog játszni.


 


Az egyesüléssel az ArchEnerg tevékenységi köre jelentősen bővült. A Sárrét Metál Klaszter, mely a fémiparban, különösen az autóipari alkatrészek gyártásában játszik kiemelkedő szerepet. A két klaszter erőinek összefogásával új lehetőségek nyílnak a tagvállalatok előtt, hiszen a közös fellépéssel könnyebben tudnak majd érvényesülni a nemzetközi piacon.


A klaszter legfőbb export szolgáltatásai közé sorolható a fémszerkezetek gyártása, valamint a fémmegmunkálás. A legfőbb exporttermékek: alumínium öntvények az autóipar számára, fémszerkezetek, valamint gépjárműalkatrészek, útépítési gépek vázszerkezetei, forgácsolt alkatrészek a mezőgazdasági gépek számára. A klaszter legtöbb külföldi megrendelője Németországból kerül ki. A tagvállalatok exportteljesítményének háromnegyede a német piacokon realizálódik.


Ezzel az Archenerg Klaszter tevékenységi palettája egy fémipari szekcióval is bővült. A fémipari szekció egy igazán komoly taggal indult el hiszen a Sárrét Metál Klaszter a fémiparban tevékenykedik, ez a terület napjainkban az Európai Unió húzóágazata, valamint ebben az iparágban nagyszámú mikro-, kis- és középvállalkozás működik, ahogyan a Sárrét Metál Klaszterben is többségben vannak a nagyvállalatokhoz képest a kisebb gazdasági társaságok.


Sárrét Metál ügyvezetője Fenyvesi László, elmondta: „Ez az egyesülés egy új korszak kezdetét jelenti számunkra. A két klaszter erősségeinek összevonásával olyan szinergiát hozunk létre, amelynek köszönhetően még hatékonyabban tudjuk szolgálni tagjainkat és az egész régiót.”


A közgyűlésen kulcsfontosságú döntések születtek, többek között az új klaszter-minősítési rendszerrel kapcsolatban. Az év eleji cikkünkben már előrevetítettük ennek jelentőségét. A KTM-mel való szoros együttműködésnek köszönhetően a közgyűlés résztvevői tájékozódhattak a legfrissebb információkról. A 2023-2030-as Klaszterfejlesztési Stratégia értelmében a minősített klaszterek tagjai jelentős előnyhöz juthatnak a pályázatokon. A közgyűlésen felmerült a jövőbeli pályázati lehetőségek kérdése is, amelyről a jövőben folytatjuk a megbeszéléseket.


A fúziónak köszönhetően a klaszter tagjai hozzáférhetnek egymás tudásbázisához, tapasztalataihoz, és közösen dolgozhatnak új projekteken. Továbbá, mivel mind a két klaszter tagja a Magyarországon lévő, mintegy 27 minősített klasztereknek, ezért erősebb alapokra helyezik a közös célt egy fenntarthatóbb jövő kialakítására, amelyben a megújuló energia és az ipar hatékonyan együttműködik.


A sikeres egyesülésnek köszönhetően a klaszter taglétszáma meghaladta a 100-at, és az Akkreditált Innovációs Klaszterhálózat tagjaként tagjai számos előnnyel járó lehetőségekhez férhetnek hozzá. A minősítési rendszer kidolgozása tovább erősíti majd a klaszter pozícióját.


Az egyesüléssel nemcsak a tagvállalatok, hanem az egész régió is nyerhet. A klaszter erősödése hozzájárulhat a térség gazdasági fejlődéséhez, új munkahelyek teremtéséhez és a versenyképesség növeléséhez.