A delegáció tagjai, Oybek Shakhavdinov, Üzbég Köztársaság rendkívüli és meghatalmazott nagykövete és Shokhruz Samadov, az Üzbég Köztársaság budapesti nagykövetségének első titkára. A delegáció tagjai megismerkedtek az SZTE Mérnöki Karán folyó kutatási eredményekkel és az Archenerg Metál Klaszter innovatív megoldásaival. Különös hangsúlyt fektettek az építőipar területén történő együttműködésre, a hidrogén és napenergia-, a geotermikus energia- és a biomassza hasznosításának lehetőségeire, a technológiai kooperációk és innovációkban történő együttműködésre.
A rendezvényt Dr. Salgó László Péter, Csongrád-Csanád vármegye főispánja nyitotta meg, hangsúlyozva a nemzetközi együttműködés fontosságát a fenntartható energia területén. A Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal főispánja felidézte a 2024 áprilisában, Surkhandarya régióval kötött együttműködési megállapodást is, és reményét fejezte ki, hogy a mai találkozó ismét hozzájárul az üzbég-magyar kapcsolatok további elmélyítéséhez.
Oybek Shakhavdinov, az Üzbég Köztársaság rendkívüli és meghatalmazott nagykövete beszédében örömét fejezte ki hogy újra Szegeden járhat, és rendkívül büszke arra, hogy az ilyen típusú szakmai találkozók a két ország jó kapcsolatának folyamatosságát példázzák. Kiemelte továbbá, hogy a közösen elért eredmények nemcsak a jelen hanem a jövő generáció számára is gyümölcsözőek lesznek.
Az esemény első előadója Prof. Dr. Sárosi József, az SZTE Mérnöki Kar dékánja az eseménynek méltó helyet adó vezetője - ismertette a Mérnöki Kar eredményeit és sikerességének komponenseit. Előadásában hangsúlyozta, hogy fontosnak tartja, hogy hallgatói már a tanulmányaik során találkozzanak a vállalatokkal, az általuk elvárt igényekkel, és a jövő égető problémáival. Nagy hangsúlyt fektetnek a jövőt építő kérdésekre és a hasonló jövőbe mutató projektekre.
Az esemény szakmai programját Dr. Nagy Gyula, az Archenerg-Metal Klaszter alelnöke folytatta, aki az Archenerg-Metal Klasztert ismertette és a klaszterben rejlő lehetőségekről tájékoztatta a jelenlévőket.
A szakmai program zárásaként a Peters Electro Kft. tulajdonosa, Horváth Zoltán mutatta be egyedülálló, több szabadalommal is rendelkező találmányát. A Peters Electro által kifejlesztett Booster E Saver egy olyan eszköz amelyet kizárólag az elektromos frekvenciatechnológián alapuló energiahasználat céljából fejlesztettek ki, a világ fenntarthatóbb jövője érdekében. Évekig tartó kutatás után a feltalálók olyan frekvenciát találtak, amely befolyásolja a dízel üzemanyag-molekulák, ezáltal javítja az üzemanyag-hatékonyságot, adalékanyagok vagy vegyszerek hozzáadása nélkül.
A látogatás során a felek megvitatták a közös kutatási- és fejlesztési projektek lehetőségeit, valamint a technológiaátadás és a szakemberképzés területeit. A delegáció tagjai elismerően szóltak az SZTE és az Archenerg-Metal Klaszter által elért eredményekről, és kifejezték elkötelezettségüket az együttműködés további erősítése iránt.
A szakmai program lezárásaként Prof. Dr. Bíró István, az Archenerg-Metal Klaszter elnöke, a rendezvény házigazdája, beszédében örömét fejezte ki, hogy a megújuló energiaforrások és a technológiai innovációk területén is évek óta közösen dolgozik a két ország és egy gyümölcsöző együttműködést tudhat magáénak. Célunk ezt a pozitív folyamatot tovább erősíteni, amelyben a két ország vállalkozásai is potenciális partnerekre találhattak.
A hivatalos programot kötetlen beszélgetés követte, ahol a résztvevőknek lehetősége nyílt a networkingre és a további eszmecserére.
A látogatás megerősítette a Szegedi Tudományegyetem és az Archenerg-Metal Klaszter vezető szerepét a fenntartható energia területén, és új távlatokat nyitott a magyar-üzbég együttműködésben.