Rudolf Diesel (német mérnök, a róla elnevezett öngyulladó belsőégésű motor, a dízelmotor feltalálója) már 1893-ban úgy tervezte, hogy az új motorok előbb vagy utóbb földimogyoró-olajjal fognak üzemelni.


A mai általános felfogás szerinti biodízel egy növényi és állati eredetű zsiradékokból nyert anyag, mely minden dízelüzemű motorral felszerelt jármű esetében alkalmazható. A biodízel legnagyobb előnye, hogy egy megújuló energiaforrásról beszélhetünk, hiszen a minden évben újra termő növények olajának felhasználásával is előállítható.


A biodízel környezetvédelmi szempontból is kiemelkedő: alacsonyabb a karbonkibocsátása, mint a hagyományos fosszilis üzemanyagoknak, sőt, melléktermékei is hasznosíthatók, a glicerin a gyógyszeriparban, a sajtolt olajpogácsák pedig takarmányként a mezőgazdaságban.


Bár a biodízel nem a "végső megoldás" az üzemanyagok terén, fontos szerepet játszhat a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség csökkentésében. A globális felmelegedés, a kőolajkészletek apadása és a túlnépesedés kihívásai alternatív üzemanyagok iránti igényt teremtenek, amire a biodízel ígéretes választ adhat.


 


A biodízel előnyei:



  • Megújuló forrásból származik: A növények olaja évente újra termő, ellentétben a véges fosszilis tüzelőanyagokkal.

  • Alacsonyabb a karbonkibocsátása: A biodízel égése során kevesebb üvegházhatású gáz szabadul fel, mint a benzin vagy a dízel elégetésekor.

  • Hasznosítható melléktermékek: A biodízelgyártás során keletkező glicerin a gyógyszeriparban, a sajtolt olajpogácsák pedig takarmányként használhatók.

  • Kevesebb kormot termel: A biodízel elégetése során kevesebb korom keletkezik, mint a benzin elégetésekor.

  • Fűtésre is alkalmas: A biodízel nemcsak gépjárművek üzemanyagaként, de lakóépületek fűtésére is használható.


A biodízel a jövő üzemanyagának ígéretes szereplője. Bár fejlesztésre és kutatásra van szükség a hatékonyság és a termelés optimalizálása érdekében, a biodízel hozzájárulhat a fenntarthatóbb közlekedés megvalósításához és a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség csökkentéséhez.


A világnak olyan kihívásokkal kell szembenéznie, mint a globális felmelegedés, az elérhető olajkészletek csökkenése, vagy a túlnépesedés, amelyek kikényszerítik az alternatív üzemanyagokról való gondolkodást. A Biodízel Nemzetközi Napja arra emlékeztet bennünket, hogy van alternatíva a fosszilis üzemanyagokhoz, és hogy a megújuló energiaforrások kihasználásával fenntarthatóbb jövőt teremthetünk magunknak és a bolygónknak.