A Built4People (B4P) egy együttműködés az Európai Bizottság, az Európai Építőipari Technológiai Platform (ECTP) és a World Green Building Council között az EU Horizon Europe Kutatási és Innovációs finanszírozási programon belül. Az Archenerg Klaszter a NEBULA programmal csatlakozott a kezdeményezéshez. A Klasztert kollégánk Nagy Patrik képviselte Luxemburgban.


 


A fórum a kutatási és innovációs hét nyitórendezvényként indult a luxemburgi Európai Konferenciaközpontban, a Fenntartható Helyek 2024 rendezvénnyel együttműködésben. A rendezvényt Dirk Fransaer, Luxemburgi Tudományos és Technológiai Intézet vezérigazgatója és Massimo Garribba, az Európai Bizottság DG ENER főigazgató-helyettese nyitotta meg. A tavalyi rendezvényen közel 110 résztvevőt fogadtak és az ide rendezvényt is hasonló siker övezte.


A fórum gerincét az Innovációs Klaszterek Built4People (B4P) charta aláírási ünnepsége koronázta meg. A B4PIC Charta egy olyan megállapodás és egyben kötelezettségvállalás az Innovációs Klaszterek (IK) részéről, hogy együttműködjenek egymással és hálózatot alkossanak a Built4People (B4P) Partnerség céljainak és várható hatásainak alapvető támogatása érdekében (ahogy az az Európai Bizottság és az ECTP, valamint a WorldGBC által (az Unió nevében) aláírt kötelezettségvállalásban is szerepel, miközben kihasználják az Új Európai Bauhaus (NEB) lehetőségeit is.


Az Innovációs Klaszterek Built4People (B4P) charta aláírásáról és élményeiről Nagy Patrikot, az Archenerg Klaszter képviselőjét kérdeztük.


 – Nagy megtiszteltetés volt az Archenerg Klasztert képviselni a fórumon. Ami az esemény fényét tovább emelte, hogy a világjárvány óta most először rendezték meg személyesen a találkozót, és nagy öröm volt találkozni elhivatott kollégákkal, mert a fenntarthatóság jövője az ehhez hasonló közösségekben rejlik véleményem szerint. Aminek kiváltképp örülök, hogy Dr. Matolcsy Károllyal, aki okleveles építészmérnök, és nemzetközi tudományos főmunkatársa Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs (ÉMI) Nonprofit Kft.-nek. volt lehetőségem találkozni és a velük való kapcsolatunkat és együttműködésünket is tovább tudtuk erősíteni. Az esemény mellett volt lehetőségem Brüsszelt és Luxemburgot is felfedezni, ami örök élmény marad.


Nagy Patriktól az Archenrg Klaszter képviselőjétől azt is megtudtuk, hogy Európa számos országaiból érkeztek résztvevők: portugálok, spanyolok, franciák, belgák, luxemburgiak, olaszok, finnek és görögök is. Magyarországot viszont egyedül az Archenerg Klaszter képviselte.


Az Archenerg Klaszter a NEBULA projekttel csatlakozott az aláírók közé. A NEBULA projekt az EU Horizon Europe Kutatási és Innovációs finanszírozási program által társfinanszírozott és a B4P Partnerséghez aktívan hozzájáruló projekt.


Fő célja a B4P Innovációs Klaszterek (B4PIC) hálózatának aktivizálása és támogatása, valamint támogató tevékenységek csomagjának nyújtása ezeknek az Innovációs Klasztereknek. Célja az innovációk integrálása, méretezése és bemutatása szerte Európában a nemzeti vagy regionális IK-k hálózata révén, annak érdekében, hogy maximalizálja a rendkívül fragmentált építőipari és épített környezet átalakítására gyakorolt hatásokat.


A NEBULA projekt több szinten (helyi/regionális/nemzeti) innovációs ökoszisztémák kialakítása, a nyílt innováció támogatása, az üzleti és pénzügyi tanácsadó szolgálathoz való hozzáférés, valamint a partnerkereső és promóciós események révén segíti az innovációs klasztereket B4PIC-vé válni.


A B4PIC Charta célja, hogy fellendítse a B4PIC-k aktív részvételét a B4PIC hálózaton belül annak érdekében, hogy felgyorsítsa az emberközpontú innovációt az épített környezetben, amely elősegíti az átmenetet a fenntartható társadalom és gazdaság felé. A Charta elkötelezi az összes B4PIC-t arra, hogy együttműködjenek a B4PIC hálózaton belül a B4P célok elérése érdekében, tiszteletben tartva a NEB keretet és növelve érettségi szintjüket a B4P sikertényezők alapján.