A műszaki képzésben résztvevők számára jól ismert – főként a mechanika tárgykörét oktató – Prof. Dr. Bíró István 2009. augusztusában került bele a szegedi mérnökképzés vérkeringésébe. Nevéhez köthető a gépészmérnöki, mechatronikai mérnöki alap- és mesterszak, az ipari termék- és formatervező mérnök, valamint a műszaki menedzser mesterképzési szak akkreditációja is. Irányításával indult be 2015. szeptemberében az SZTE Mérnöki Karon a duális, majd 2018-tól a kooperatív képzési forma.



 


Az oktatás és a kezdetek


Okleves mezőgazdasági gépészmérnöki diplomájának megszerzését követően Mezőtúron, egy agrár-műszaki főiskola tanüzemében helyezkedett el fejlesztőmérnökként. Itt mezőgazdasági kisgépek gyártmány- és gyártásfejlesztésével, hidraulikus gépek átalakításával és tervezésével, valamint emelőgépek tervezésével foglalkozott. Karrierjének elején 100%-ig biztos volt abban, hogy oktatni nem szeretne. A tanüzembe viszont rendszeresen jártak a hallgatók.


– Láttam a hallgatókat, jöttek-mentek, egyes kollégák tartottak nekik órákat és addig-addig figyeltem őket, míg úgy gondoltam, hogy megpróbálom én is, és 3 év után, ’87-ben be is kerültem a Műszaki Alapozó Tanszékre. Gépelemeket oktattam, 7 éven keresztül. Nagyon szerettem, nagyon jó szintetizáló tantárgy, amely épít a matematikára, a mechanikára, a műszaki ábrázolásra. A hallgatók is szerették. Közelebb állt hozzájuk, sokkal inkább kézzel foghatóbb, mint a mechanika. Tényleg nagyon szép élményeim voltak itt a gépelemek oktatása kapcsán, de aztán belefáradtam a rajzok ellenőrzésébe, és amikor 7 évvel később egy kolléga nyugdíjba ment, átvettem a mechanika oktatását, amely a fő tantárgyam lett itt, Szegeden is – mondta el Prof. Dr. Bíró István, az SZTE Mérnöki Karának oktatója és az Archenerg Klaszter elnöke.



 


Az Archenrg Klaszter és Prof. Dr. Bíró István


Prof. Dr. Bíró István, a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karának dékánjaként vállalta el az Archenerg Klaszter elnöki pozícióját. A tisztújítása során kiemelte, hogy azon fog munkálkodni, hogy a megszavazott bizalmat meghálája és mindent megtegyen a sikeresség elérésért. Kiemelte, hogy kari vezetői programjában már jelenleg is a vállalati együttműködésekre helyezi a hangsúlyt, és örömére szolgál, hogy nemcsak a tudományos életben, hanem a piacon működő klasztertagok, vállalkozások esetében is a minél szélesebb körű és szorosabb együttműködésért dolgozhat.


Ahogy dékáni tapasztalatai is megerősítették ebben a legfontosabb célkitűzés, hogy a klaszter zavartalanul működjön. Az Archenreg klaszter vezetője úgy gondolja, hogy a szegedi mérnökképzés jó alapot, és számos pályalehetőséget kínál a felsőoktatás előtt állók, és azok hallgatói számára. Látja, hogy az SZTE Mérnöki Kar képzési kínálata stabilan fejlődik, és vállalati partnereinek száma is folyamatosan bővül. Természetesen a felett sem hunyhatunk szemet, hogy egyre több nagy cég hoz létre Szegeden, és annak környékén telephelyeket, gyártóegységet. Olyan együttműködések is fémjelzik ezt a hozzáállást, mint a közlemúltban a kínai Beijing Wingain Machinery & Electronics Co képviselőivel zajlott az egyeztetés. A Wingain Európa Gépészeti és Kereskedelmi Kft. Magyarországon is gyártásra, valamint nagykereskedelmi árusításra készül, székhelyét a csongrádi ipari parkban jegyeztette be. Az ipari park célja a „a fejlett, környezetbarát technológiai folyamatokat képviselő ipari tevékenység, továbbá nagy és kisvállalatok telepítése”. A cég napelemekhez is fontos alkatrészeket gyárt de például automata vezérlőberendezésekkel is foglalkozik. Az egyeztetés céljai között olyan fontos dolgok is felmerültek, mint az akadémiai tudásátadás, tudományos kutatói és szakmai együttműködés. Ezek természetesen mérnökök nélkül nem tudnak működni, mint ahogyan a jövő fenntartható világszemlélete sem.


Prof. Dr. Bíró István 2017. július 1-től 2024. június 30-ig a kar dékánjaként látta el az SZTE Mérnöki Karának feladatait. Dékáni pályafutása alatt Prof. Dr. Bíró Istvánnak többek között olyan nehézégekkel kellett szembenéznie, mint a COVID-19 járvány idején az online oktatási mód bevezetése, valamint a következtében kialakult interneten történő záróvizsgáztatás, online mérnökavatás. A világjárvány során szerzett tapasztalatai megedzették és az Archenerg Klaszter vezetőjeként ezekre a tapasztalatokra mindig számíthat.


Az erőemelés országos bajnoka


Az Archenerg Klaszter elnökéről talán kevesen tudják, hogy tizenötéves korában súlyzót ragadott, majd az országos bajnokságokig jutott.


– 15 éves voltam, mikor először fogtam súlyzót a kezembe, és megtetszett. Aztán nagyon szerény körülmények között egy volt osztálytársammal kezdtük el húzni, nyomni a vasat és aztán 17 éves voltam, amikor alapítottunk egy egyesületet a lakóhelyemen. Akkor klub volt, később egyesületté alakult – azt is megtudtuk, hogy a szervezet az óta is működik, és 3 év múlva lesz 50 éves. 26 éves koromig versenyeztem is. Kétszer voltam országos bajnok, 1983-ban és ’86-ban. Aztán úgy döntöttem, hogy a versenyzést inkább abbahagyom, mert rendszeresen megfájdult a derekam, de csak akkor, amikor 270 kg-nál többel guggoltam. A legjobb fogásom a guggolás volt. Versenyen a legjobb eredményem kerek 300 kg volt. Edzésen egyszer 305 kg is. A felhúzás is ment tűrhetően, ebben 320 kg volt a legjobbam, fekvenyomásban pedig 210 kg. Még mintegy 10 évig jártam edzőterembe, amíg a munka és a család el nem tántorított az edzéstől. Na de majd nyugdíjban esetleg – jegyezte meg mosolyogva az Archenrg Klaszter elnöke.