Az Archenerg Egyesült Nemzetközi Megújuló Energetikai Gépipari és Építőipari Innovációs Klaszter tagja az MG Építész Iroda a Terravapor projekttel, ami a "Porózus anyagok (soros kerámia) párolgásos hűtés alkalmazásának vizsgálata" című koncepciója közel 400 pályázat közül bizonyult a legjobbnak. A versenyről és Taiwani élményeiről Márkus Lőrincet kérdeztük. A verseny rendkívül népszerű volt, 45 országból 396 pályázat érkezett, a legtöbb Vietnámból, Indiából, a Fülöp-szigetekről, Lengyelországból, Thaiföldről, Malajziából, az Egyesült Királyságból és Indonéziából. Tapasztalatairól és élményeiről Márkus Lőrincet az MG Építész Iroda tagját kérdeztük.
– Először is az Archenerg Egyesült Nemzetközi Megújuló Energetikai Gépipari és Építőipari Innovációs Klaszter gratulál a sikeretekhez, milyen versenyről van szó, elmesélnéd ezt a tagoknak?
– Nagy örömünkre szolgál, hogy részt vehettünk ezen a nemzetközi versenyen, és hogy díjazásban részesült a projektünk. A Go Green with Taiwan 2024 egy tajvani verseny, amelyre a világ bármelyik pontjáról lehetett nevezni 2024 augusztusig. Összesen majdnem 400 pályázat érkezett be. A felhívásban olyan ötletekkel pályázhattak a cégek és magánszemélyek, amelyek valamilyen tajvani erőforrással oldanak meg problémákat, a fenntarthatóság és a zöld átállás témakörében. Ez egy ötletpályázat volt, ahol vállalkozás ötletekkel lehetett indulni.
– A pályázat elemeiről és megmérettetésről milyen emlékeid vannak? Hogyan kell elképzelni egy ilyen ötletpályázatot a gyakorlatban?
– A pályázat 3 fordulóban zajlott. Először online felületen kellett benyújtani a pályázatot, amelyek egy előválogatáson estek át. A második állomás az elődöntő volt, ahol egy videót kellett elkészíteni, amelyben a csapattagok, és az ötlet is bemutatásra került. Az elődöntő végén pedig kiválasztásra kerültek azok a projektek, amelyek a döntőben is részt vehettek.
A végső forduló a döntő 2024 december 10-én Tajvanon, Tajpej városban volt, ahol a 6 kiválasztott döntős közül 5 csapat vett részt. Itt a csapatok megismerkedtek egymással, majd részt vettek a döntőn, ahol egy több tagú zsűri előtt kellett 5 percben ismertetni a projektet. Az ismertetés fontos állomása volt, hogy ki kellett térni a megvalósíthatóságra is, és a tajvani cégekkel való együttműködésekre egyaránt. Ezt követően 10 perc állt rendelkezésre a zsűri számára a kérdések megfogalmazására, és a versenyző csapatoknak ugyanígy 10 perc állt rendelkezésre a válaszadásra.
Az eredményhirdetés másnap, 11-én volt, ahol cégek képviselői, sajtó, és egyéb szakemberek is részt vettek. A döntőn bejelentették azt a 3 nyertes pályázatot, akik a Go Green with Taiwan verseny legjobb pályázatát nyújtották.
– Kik vettek részt a magyar oldalról a nyertes pályázatban?
– Mi a magyar oldalról az MG Építész Kft. céggel a Terravapor nevű projekttel indultunk, amellyel bejutottunk a döntőbe, és díjazást nyertünk a versenyen. Így elnyertük a 20.000 USD fődíjat, és közös együttműködésekre is lehetőséget kaptunk tajvani cégekkel. A csapatunk 3 fővel indult, Dr. Márkus Gábor, Homolya Rita és Márkus Lőrinc vett részt a Terravapor projekt kialakításában.
– Miről szól a Terravapor nevű projekt mit lehet erről tudni? Összefoglalnád a partnerinknek kérlek?
– A Terravapor projekten belül egy olyan passzív hűtési technológiát tervezünk, amely külső erőforrás nélkül (áram) állítható elő hűtés. Ez a megoldás 3 fő fizikai alapelvre épül, a párolgás, a Bernauli törvénye, és az árnyékolás. Az innovációnk, hogy speciális téglákból passzív hűtő falakat építünk klímák külső egységei elé, amellyel a klímák energiafogyasztása le tudna csökkenni, kevesebb hűtésre lenne szükség. Ezt a passzív hűtő falat terveink szerint fel lehet használni egyéb létesítmények építéséhez is, például buszmegállók, vagy sportlétesítményekhez.
– Milyen élményeid és milyen programok voltak, a kint töltött idő alatt?
– A versenyt követő 2-3 napban a szervezők programokat szerveztek a döntős csapatoknak. Különböző cégeknél jártunk, például a Circular Taiwan Network vezetőjének is be tudtuk mutatni a döntős prezentációkat, majd egy közös beszélgetésre is sor került. A Makalot nevű cég irodájában is fogadtak minket, ahol bemutatták az innovatív megoldásokat, amelyen a cég dolgozik. Bemutattak nekünk egy könyvtárépületet is, amely a “zöld ház” elvek alapján került megépítésre. A sok érdekes szakmai program mellett múzeumokban is jártunk, és egy termál vizű fürdőt (hot spring) is kipróbálhattunk.