Nemzetközi tudományos szimpózium a megújuló energiáról Szabadkán. Az Expres 2025 elnevezésű nemzetközi tudományos szimpóziumot, melynek fókuszában a megújuló energiaforrások álltak. A rendezvényen a kutatók 18 tudományos előadást mutattak be, melyekből kiadvány is készült.         


 


A szimpózium egyik kiemelt előadása a szegedi Archenerg-Metal klaszter nevéhez fűződött, melynek keretében Nagy Patrik Dominik tartott prezentációt "Az ötlettől a pályázatig" címmel, az Archenerg Metal Innovációs Klaszter nevéhez kapcsolódoan.


Az előadás során a kutatók betekintést nyerhettek abba, hogyan formálhatják ötleteiket sikeres pályázatokká és hogyan juttathatják el innovációikat a piacra. Nagy Patrik Dominik hangsúlyozta, hogy a klaszter tapasztalatai szerint az, hogy egy innováció a piacon is sikeres legyen még sok további segítséget igényel és egy nehézség, amivel a KKV-knak és a kutatóknak meg kell birkózniuk. Előadásában bemutatta továbbá, hogy az egyetemek és a kkv-k milyen módon tudnak együttműködni a klaszterrel ötleteik megvalósításában, pályázatok kidolgozásában és piaci termékek létrehozásában. Emellett a klaszter kutatási kezdeményezéseiben való részvételét és együttműködési szerepét is ismertette, valamint néhány projektötletet is felvázolt, mint például az energiaközösségek koncepciója vagy a hidrogénes energiatárolás potenciális lehetőségei.


Dr. Poós Tibor, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem egyetemi docense kiemelte, hogy immáron tizedik alkalommal vesz részt az Express konferencián, ahová mindig szívesen tér vissza magyarországi kollégáival. Az idei konferencián a vegyipari gépészet témakörében tartott előadást, melyben zománcozott tartályok hibahelyeinek javításával foglalkozott.


A rendezvény fontos platformot biztosított a régió doktoranduszai számára tudományos eredményeik nemzetközi fórumon való bemutatására. Emellett kiváló lehetőséget teremtett a kapcsolatépítésre is. Prof. dr. Nyers József, a Vajdasági Magyar Mérnökök és Műszakiak Egyesületének elnöke hangsúlyozta az emberi kapcsolatok rendkívüli fontosságát a tudományos életben, és kiemelte, hogy a konferencia ideális feltételeket teremt az ismerkedésre és az együttműködések kialakítására a kutatás területén.


Az Archenerg-Metal Klaszter részvétele a szabadkai nemzetközi tudományos szimpóziumon kiemelkedően jelentős volt, mivel a klaszter a régióban aktív szereplőként kulcsszerepet tölt be a megújuló energiaforrásokhoz kapcsolódó innovációk előmozdításában és piaci bevezetésében. A nemzetközi szimpóziumra Szerbiából, Magyarországról és Szlovákiából érkeztek résztvevők, ismételten bizonyítva a rendezvény regionális jelentőségét a megújuló energiaforrások területén folytatott tudományos párbeszéd előmozdításában.